4 – KOMPUTER I PROGRAMY. Operacje na oknach programu
Minimalizowanie okien programów
Podczas pracy na komputerze często otwieramy wiele okien, z których nie wszystkie są nam potrzebne w danym momencie. Takie okna można zminimalizować, czyli zwinąć tak, aby nie były widoczne na ekranie, ale pozostawały dostępne na pasku zadań w postaci ikony danego programu. Aby zminimalizować okno, należy użyć odpowiedniego przycisku, znajdującego się w prawym górnym rogu okna programu, podobnie jak pokazano na rysunku 1.
Zmienianie rozmiarów okien programów i ich położenia
Aby wyświetlić zawartość kilku okien programów na ekranie, można je odpowiednio rozmieścić, tak aby żadne nie zasłaniało innych. Jeśli program zajmuje cały ekran, wystarczy zmniejszyć jego rozmiar za pomocą odpowiedniego przycisku (rys. 2). Następnie można dostosować rozmiar okna. Przesuwając kursor na krawędź lub narożnik okna, jego kształt się zmieni. Klikając i przytrzymując przycisk myszy, można dowolnie zmieniać rozmiar okna w zależności od punktu uchwytu, jak pokazano na rys. 3.
Okna, których rozmiar został już zmieniony, można przesuwać w dowolne miejsce na ekranie. Wystarczy kliknąć i przytrzymać myszką w dowolnym miejscu na pasku tytułu z wyjątkiem przycisków.
Kończenie pracy
W zdecydowanej większości przypadków okna programów możemy zamykać za pomocą ikony z “krzyżykiem”.
Istnieją też inne sposoby. Zamknąć program można wybierając odpowiednią opcję zwykle dostępną w menu Plik.
Praca z dwoma uruchomionymi programami
Praca z dwoma uruchomionymi programami jest niezwykle wygodna, gdy żaden z nich nie zasłania drugiego. Znając techniki zmiany okien i ich układu, można to osiągnąć bez trudu.
Jedną z metod jest chwycenie wybranego programu i przesunięcie go do krawędzi ekranu. Wtedy okno zajmie połowę dostępnej przestrzeni, a na drugiej połowie będziemy mogli wybrać, który program ma się tam znaleźć.