2 – KOMPUTER I PROGRAMY. Praca z komputerem i programami.

Czym jest komputer?

Komputer to zaawansowane urządzenie elektroniczne, zaprojektowane do przetwarzania informacji zapisanych w formie cyfrowej. Można go zaprogramować w taki sposób, aby wykonywał specjalnie określone zadania, które spełniają konkretne potrzeby użytkownika. Każda taka maszyna składa się z kilku podstawowych elementów, które są niezbędne do jej optymalnego funkcjonowania:

  • płyta główna, czyli centralny element łączący wszystkie komponenty
  • procesor, który wykonuje obliczenia i zarządza zadaniami
  • karta graficzna, odpowiedzialna za wyświetlanie obrazu na monitorze
  • dysk twardy, służący do przechowywania danych i systemu operacyjnego
  • pamięć RAM, która zapewnia tymczasowy dostęp do danych i przyspiesza pracę
  • zasilacz, dostarczający energię elektryczną do wszystkich podzespołów

Oczywiście to nie wszystkie elementy. Czy znasz jeszcze jakieś?

Czym jest system operacyjny?

Sam sprzęt komputerowy to tylko część sukcesu. Aby urządzenie działało sprawnie i bezproblemowo, konieczne jest zainstalowanie odpowiedniego systemu operacyjnego. System operacyjny to oprogramowanie składające się z zestawu programów, które zarządzają i kontrolują pracę całego komputera.

Na rynku dostępnych jest wiele takich systemów: Windows, Linux, macOS, Chrome OS. Ponadto istnieją systemy wspierające urządzenia mobilne: iOS, Android.

Komunikacja z komputerem

Aby wydać komputerowi polecenie, zazwyczaj używamy klawiatury i myszki, które są najbardziej powszechnymi urządzeniami wejścia. Dostępne są również ekrany dotykowe, które pozwalają na interakcję za pomocą specjalnego pióra lub palca, co jest szczególnie przydatne w urządzeniach mobilnych i tabletach. Ponadto istnieją zaawansowane urządzenia, które umożliwiają komunikację z komputerem za pomocą głosu, co znacznie ułatwia obsługę, zwłaszcza dla osób z ograniczoną zdolnością manualną.

Uruchamianie programów

Po uruchomieniu komputera naszym oczom ukaże się pulpit. W zależności od systemu operacyjnego, jego wygląd może się różnić. Na pulpicie zazwyczaj znajdują się ikony programów, które chcemy szybko uruchomić. Co zrobić, gdy nie widzimy ikony poszukiwanego programu? Wystarczy kliknąć przycisk Start i odnaleźć wybrany program.

Elementy okna programu

Na poniższej prezentacji możesz zobaczyć w jaki sposób zbudowane są okna programów. Chociaż programy są różne, to mają wiele cech wspólnych w swojej budowie.